نظر رییس اداره ی محیط زیست شمیران در مورد کمک های مردمی به حیات وحش

 

کارگر درباره مشارکت سازمان های دولتی گفت: امسال فرمانداری شمیرانات نیز قول در اختیار قرار دادن یک دستگاه بالگرد را به محیط زیست داده است. به این طریق قادر خواهیم بود که علوفه را هوایی به حیات وحش برسانیم تا هیچ یک از حیوانات کوهستان از گرسنگی تلف نشوند.

رییس اداره محیط زیست شمیرانات با بیان اینکه به منظور همکاری دانش آموزان دبیرستانی و پیش دانشگاهی و دانشجویان، برای اولین‌بار با آموزش و پرورش هماهنگی هایی به عمل آمده است افزود: علاوه بر دو محیط‌بان حاضر در منطقه که به طور مستمر علوفه را به حیات وحش می‌رسانند، کارگران روزمزد، اعضای سازمانهای غیر دولتی و دانش‌آموزان و دانشجویان نیز در این امر همکاری می‌‌کنند. این مشارکت می‌تواند فرهنگ سازی مناسبی برای علاقه‌مندی جوانان و نوجوانان به محیط زیست و حفظ حیات وحش از سوی آنان باشد.

وی با مرور پیشینه مشارکت دانش آموزان در حفظ محیط زیست تصریح کرد: این همکاری و مشارکت دانشجویان و دانش‌آموزان را یکبار در پاکسازی حریم رودخانه تمرین کردیم که نتایج جالبی گرفتیم. تا جایی که آموزشها و مشارکت مردمی به بزرگسالان نیز انتقال یافت.

کارگر همچنین از مشارکت افراد بومی در تامین علوفه و به عنوان نذر و ثواب خبرداد. این شکل مشارکت از سوی مردم برای اولین بار در سال گذشته انجام شد و امسال نیز نزدیک به چهار تن علوفه به همین طریق از طرف اهالی تا مین شود.

رییس اداره محیط زیست شمیرانات اظهار امیدواری کرد که امسال با همکاری اقشار جامعه، دیگر در علوفه‌رسانی به حیات وحش مشکل خاصی وجود نداشته باشد.

همچنین عباس محمدی، رییس انجمن کوهنوردان ایران نیز در گفت‌وگو با سبزپرس گفت: امسال مانند چهار سال گذشته در 7 هفته زمستان، کار علوفه رسانی به حیات وحش در محیط‌های کوهستانی و صعب‌العبور توسط کوهنوردان این انجمن انجام می‌شود.

وی با بیان این که علوفه که در سازمان محیط زیست در اختیار محیط بانان قرار  می‌دهد، بسیار اندک است، گفت: سال گذشته از شورای شهر لواسانات و محیط بانانی کمک گرفتیم و خود انجمن نیز مقداری علوفه تهیه کرد که همکاری بسیار خوبی بود.

محمدی با اشاره به این که همکاری با محیط بانی باعث جلب مشارکت مردمی در لواسانات و سایر قسمت‌های دیگر شده است، افزود: در سال گذشته برخی از دامداران و شهروندان مقداری یونجه خشک در اختیار انجمن گذاشتند که برای حیات وحش امدادرسانی خوبی بود و این فرهنگ‌سازی می‌تواند راه گشای حفاظت بیشتر از حیات وحش باشد.

به گفته رییس انجمن کوهنوردان ایران، سعی می‌شود این کار در سایر شهرستان‌ها نیز رواج پیدا کند چنانچه در سال گذشته در کوههای هراز کرمان این کار صورت گرفت.

/ 2 نظر / 4 بازدید
pejman

visit my page and put a comment