خلیج فارس "نیلگون" نیست (2)

یکی از دوستان که در امور مربوط به دریا تحصیل می کند ، به یکی از اداره های محیط زیست هرمزگان مراجعه کرده و در مورد پدیده ی « کشند سرخ » و این که چرا سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه سکوت کرده ، سوال کرده است . در آن جا به او گفته اند که « کشند سرخ در خیلی دریاهای دیگر هم دیده می شود و این پدیده مربوط به گرم شدن غیر عادی اقلیم است .در خلیج فارس هم این پدیده رفع خواهد شد ... آلودگی جدید و غیرعادی یا لکه ی نفتی جدیدی هم دیده نشده ... » در مجموع برخورد آقایان همان طوری بوده که من آن را « سیاست بخوابید ، شهر در امن و امان است » نامیده ام ؛ در مملکت ما همه چیز روبراه است و جای هیچ نگرانی نیست !

اما ، عکس ها ، مشاهده ی عینی ، و گفته های اهالی منطقه غیر از این می گویند ؛ این وضع کاملا غیرعادی و بی سابقه است . لازم است که به مردم اطلاع رسانی بیشتری شود . باید کارشناسی دقیق تری صورت گیرد . ممکن است که ماهیان دریا بیش از این تلف شوند . شاید لازم باشد که مصرف ماهی جنوب تا مدتی متوقف شود و ... .

عکس زیر ( از وبلاگ www.nccg.blogfa.com ) نشان می دهد که آب سابقا شفاف و کاملا لاجوردی خلیج فارس به چه رنگ چرکینی بدل شده و چه میزان کف آلودگی غیرعادی بر روی آب دیده می شود . این عکس ، مربوط به همین برنامه ی هفته ی پیش ما است :

/ 2 نظر / 16 بازدید
امید

سلام سپاس از یادآوری شما از کشند قرمز.این پدیده فقط بخاطر گرما نیست. ورود پساب های مختلف نفت و گاز و پتروشیمی و فاضلاب های انسانی به خلیج مظلوم فارس هم امر تازه ای نیست.جالب این است که آقایان مورد اشاره شما اعلام می کنند این امر طبیعی است و همه چیز امن و امان است.زمین در حال نابودی است و ما همچنان سیاسی کاری می کنیم.چرا؟