محيط‌هاي كوهستانی حفاظت شده هم در امان نيستند

منطقه‌هاي زيادي داريم كه مديريت آن‌ها با سازمان حفاظت محيط زيست است، و يكي از عنوان‌هاي پارك ملي، حفاظت‌شده، اثر طبيعي ملي، شكار ممنوع يا ذخيره‌گاهِ زيست‌كره را دارند. هريك از اين عنوان‌ها، نوع و درجه‌ي خاصي از حفاظت و مديريت را مي‌طلبد. اما در بيشتر اين مناطق، ضعف حفاظت به شدت به چشم مي‌خورد؛ به گزارش زير توجه كنيد:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 
      اكتشافات معدني، محيط زيست
   كاشمر را تهديد مي‌كند رئيس اداره
  حفاظت محيط زيست کاشمرافزايش
  تقاضا براى اکتشاف معادن را مهم‌ترين
  عامل تخريب محيط زيست اين منطقه
  عنوان كرد.
 
 
 
اكتشافات معدني عامل تخريب منطقه حفاظت
 شده سيد مرتضي در كاشمر شده است   
تهران_خبرگزاري ميراث فرهنگي:

اكوتوريسم و جاذبه‌ها_ رئيس اداره حفاظت محيط زيست کاشمر از کاهش تخلف شکار و صيد در سال جارى خبر داد و افزايش تقاضا براى اکتشاف معادن را مهم‌ترين فعاليت مخرب بر محيط‌زيست به ويژه در منطقه شکار ممنوع «سيد مرتضى» دانست.

«عباس زنديه» قابليتهاى کاشمر را علاوه بر تنوع اقليمى، تنوع زيستى اکولوژيکى و ژنتيکى، وجود چشم‌انداز‌هاى طبيعي و قابليتهاى حفاظتى و ارزشهاى حيات‌وحش عنوان کرد و افزود: «تنوع زيستى منطقه باعث شده علاوه بر پستانداران، پرندگان، آبزيان و بى‌مهرگان، جمعيت قابل ملاحظه‌اى از وحوش کوه‌زى نظير کل و بز و قوچ و ميش در اين منطقه زندگي كنند.»

 

وى با بيان اين که در منطقه کاشمر پستاندارانى مانند کل و بز، قوچ و ميش و پلنگ در حال انقراض هستند، گفت: «هرگونه شکار و تيراندازى در منطقه شکار ممنوع سيد مرتضى با چاره‌انديشيهاى لازم از بهار سال 81 به مدت پنج سال ممنوع شده است.»

رئيس اداره حافظت محيط زيست کاشمر خاطر نشان کرد: «‌اين منطقه زيستگاههاى مناسبي براى قوچ و ميش، کل و بز وحشى است. همچنين محل گذار حيات‌وحش با چشم اندازهاى منحصر‌به‌فرد در کل حوزه استحفاظى است که اقدامات حفاظتى مى‌تواند در احياى حيات‌وحش، جذب گردشگر و گذران اوقات فراغت نقش به‌سزايى ايفا كند.»

 

وى ابراز اميدوارى کرد با تمهيدات انديشيده شده حيات وحش در منطقه احيا و با انجام فعاليتهاى تحقيقاتى امکان ارتقاى آن تا سطح ذخيره‌گاه بيوسفر فراهم شود.

 

زنديه تصريح کرد: «براي رفع مشکل تامين آب حيات‌وحش، علاوه بر ايجاد آبشخورهاى مصنوعى، لايروبى چشمه نيز صورت گرفته است.»

 

‌منطقه شکار ممنوع سيدمرتضی در پنج کيلومتری شمال شهر کاشمر واقع شده که وسعت تقريبی آن ۴۷ هزار هکتار است و در آن ۲۶ قله معروف، ۳۱ دهانه چشمه و آبشخور وجود دارد.
/ 0 نظر / 9 بازدید