خاک مهربان و خاکيان پرخشونت

پنج شنبه ی هفته ی گذشته ، مادر همسرم را که تنها زندگی می کرد ، در خانه اش کشتند و مقداری از وسایل خانه اش را دزدیدند . پیکر او را چند روز بعد به خاک سپردیم ؛ خاکی که همه چیز ما از اوست ، و عزیزان ما را هم مهربانانه در خود می گیرد تا هر گاه که دل فسرده شدیم ، به گفته ی سعدی به خود بگوییم : باری نظر به خاک عزیزان رفته کن / تا مجمل وجود ببینی مفصلی .

خدیجه آریایی پور ، 64 سال داشت و زنی سرزنده و فعال در امور مددکاری بود . تحصیلات دانشگاهی داشت ، سال ها در دانشکده ی ادبیات دانشگاه تهران کتاب دار بود ، در شورای کتاب کودک و در کانون اصلاح و تربیت کودکان و نوجوانان ، داوطلبانه کار می کرد ، و با گروه هایی که در بم به کمک رسانی مشغول اند ، همکاری داشت . کتابی نوشته بود که دربرگیرنده ی خاطرات اش از مدد رسانی به کودکان و نوجوانان زندانی بود.

                                                

                                                      ************************

 

در جامعه ی ما ، جلوه های خشونت روز به روز بیشتر می شود : به خیابان ها و جاده ها بنگرید و شیوه ی رانندگی را ببینید ؛ به رفتارهای مردم با یکدیگر ، و به رفتار « بزرگان » جامعه که گویا قصد مقابله با اراذل و اوباش را دارند ، نگاه کنید ؛ و مردان توسعه و پیمانکاران تحصیل کرده مان را ببینید که با میراث طبیعی و فرهنگی و کوه و دشت مان چه می کنند . هنگامی که رفتار مردم  عادی و گزدیدگان جامعه  پر خشونت باشد ، از دزدها چه انتظاری داریم ؟! دزد هم دزدهای قدیم (!) که مطابق آن حکایت ، وقتی به خانه ای وارد شد و به اشتباه سنگ نمکی را چشید ، چون « نمک گیر » شده بود ، دست از کار کشید و از خانه بیرون رفت .

 

عباس محمدی

/ 10 نظر / 5 بازدید
سيامک معطری

جناب محمدی عزيز خبر تلخی بود اميدوارم که صبور باشيد . مادر ها خيلی خوبند و رفتنشان هميشه تلخ است ولی اين گونه رفتن تلخ تر است و دل آدم را به درد می آورد. تسليت ما را بپذيريد.

عباث!

سلام عباس طبق معمول سفر بودیم و شنیدم که این حادثه تلخ رخ داده است متاسفانه نه من و نه همسرم توانستيم به مجلس تسليت برسيم خدمت همسر گرامت تسليت بگو .

خسروشاهی

با عرض تسليت به شما و خانواده محترم برای اين ضايعه دردناک و تاسف از ناامنی و اين گونه جنايتهای دردناکتر در جامعه .

رامین شجاعی

سلام عباس، خبر بسیار تاسف آوری بود. به تو و افسانه تسلیت می گیم. صدیقه-رامین

محمد درويش

آقای مهندس محمدی عزيز مرا شريک غم بزرگت در اين فاجعه غير قابل جبران بدان ...

عباس توکلی

مملکت خر تو خری است خدا مسببين ان را از ميان بردارد

عباس محمدی

با سپاس از دوستانی که محبت کرده اند و مرا تسلی داده اند .

فرشيد فاريابي

جناب محمدی! فقط می توانم بگويم لال مونی گرفتم! همين

علي صادقي

عباس جان از شنيدن اين خبر واقعا متاثر شدم..... برايتان صبر و شكيبايي آرزو مي‌كنم.