اینک، کوه شاه؛ پهنه‌ی بی‌قانونی!

مطابق ماده‌ی 59 قانون برنامه‌ی چهارم توسعه، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مکلف است ارزش‌ اقتصادی منابع طبیعی و زیست‌محیطی، و هزینه‌های ناشی از آلودگی و تخریب محیط زیست را در فرآیند توسعه محاسبه کند. اما، آیا در طرح معدن کاوی کوه‌شاه، ارزش آب‌زایی این کوه در استان خشک کرمان به حساب آمده است؟ ارزش مراتع و کشتزارهایی که آسیب خواهند دید، تقویم شده است؟ آیا جایگاه این کوه را در گردش‌گری و سلامت جسمانی شهروندان در نظر گرفته‌اند؟ آیا به تاثیر منفی این معدن بر سلامت مردم اندیشیده‌اند؟ چند نفر از این معدن سود خواهند برد و چه شماری بیکار خواهند شد؟

مطابق ماده‌ی 105 قانون برنامه‌ی سوم توسعه، کلیه‌ی طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ تولیدی و خدماتی باید مورد ارزیابی زیست محیطی قرار گیرند و سازمان برنامه و بودجه ناظر بر حسن اجرای این ماده است. همچنین مطابق مصوبه‌ی 27/12/1382 شورای عالی حفاظت محیط زیست، فعالیت‌های معدنی هم مشمول این ارزیابی می‌شود.

در ماده‌ی 6 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، انجام بررسی‌های علمی و اقتصادی در مواردی، از جمله در مورد عواملی که موجب تغییر در وضع فیزیکی خاک و دگرگونی وضع طبیعی یک منطقه و تخریب مسیر رودخانه‌ها و مراتع می‌شود، جزو اختیارات و وظایف سازمان حفاظت محیط زیست قلمداد شده است.

اما در شرایطی که سازمان‌ برنامه، و شورای عالی محیط زیست به شکلی غیرقانونی منحل شدند (این غیرقانونی بودن را مجمع تشخیص مصلحت نظام و نهادهایی دیگر، تایید کرده‌اند) و یک کمیسیون "حرف شنو" تصمیم‌گیرنده‌ی محیط زیست کشور شد، چگونه می‌شد انتظار داشت که ملاحظه‌‌های نهفته در روح قوانین و مقررات مدافع محیط زیست رعایت شود؟!

ذخایر تمامی معادن، دیر یا زود به پایان می‌رسد، اما محیط زیست سالم است که در صورت بهره‌برداری درست از آن، امکان زیست پایدار را برای تمامی نسل‌ها فراهم می‌سازد. جای تاسف است که مدعیان "عمران و توسعه" با وجود روشن بودن این نکته‌ی بدیهی، فقط منافع کوتاه‌مدت عده‌ای خاص یا درآمد سهل‌الوصول برای دولت را می‌بینند و ارزش اقتصادی و اجتماعی درازمدت محیط زیست را به حساب نمی‌آورند.

با توجه به این چند نکته، مقام‌های استان کرمان و مقام‌های بالاتر، به ویژه خانم ابتکار (که انتصابشان به ریاست سازمان محیط زیست کورسوی امیدی را در دل طرفداران محیط زیست روشن ساخته)، مسوولیت دارند که عملیات معدن‌کاوی و راه‌سازی را در کوه شاه متوقف سازند، و در ثانی اسناد ارزیابی زیست‌محیطی طرحی را که قرار است در آن منطقه به اجرا درآید، در اختیار  نمایندگان گروه‌های معترض به طرح و در معرض داوری افکار عمومی قرار دهند تا مورد بررسی دقیق قرار گیرد. ده‌ها هزار نفر از ساکنان حوزه‌ی «کوشا»، که عنوان "لاله زار" کوه‌های ایران را دارد، همچنین صدها هزار کوه‌نورد که این کوه 4400 متری را یکی از هدف‌های صعودی خود می‌دانند، چشم‌انتظار این اقدام هستند.

/ 3 نظر / 56 بازدید
عباس ایلاقی

سلام آقای محمدی از دیدنتون بسیار خوشحال شدم ممنون که تشریف آوردین

sسیدرضا

" هر جا وظیفه دفاع از تشکیلات و سازمان و ان جی اوی شما به عهده لمپنها و لاتها علیه منتقدین دلسوز و دوستدار و آگاه اون تشکیلات و سازمان افتاد بدونین که کارتون اشکال داره!.. دارین یه جایی رو اشتباه میرین و بهتره تا دیر نشده برگردین و درستش کنین!.." روشنک هوشمند نویسنده وبلاگ "دیوار نوشته" خاطرات تامل بر انگیزی را در خصوص یک برنامه کوهنوردی نگاشته است خاطراتی که شبیه آنرا از زبان بسیاری که در برنامه هائی از این دست شرکت کرده اند شنیده ام . نوشته های او شاید همه واقعیات نباشد اما هشدار دهنده است. ........................................... http://www.parandeazad.blogfa.com/

وت پارس

وت پارس ، سایت متفاوت دامپزشکی و محیط زیست ایران جدیدترین ترین اخبار دامپزشکی ، حیوانات و محیط زیست از ایران و سراسرجهان را از ستون سمت چپ اخبار از وت پارس مطالعه نمایید متفاوت ترین مطالب آموزشی و علمی دامپزشکی و حیوانات را از صفحه اصلی وت پارس بخوانید و اما تالار گفتگوی اختصاصی وت پارس... مکانی مناسب برای تمامی دانشجویان و اساتید و علاقمندان دامپزشکی و محیط زیست با عضویت در انجمن وت پارس ، سوالات خود را در هر زمینه ای مطرح نمایید و یا به سوالات دیگر کاربران با دانش خود پاسخ دهید و مطالب آموزشی خود را به اشتراک بگذارید. www.vetpars.com وت پارس را به علاقمندی ها و لینکستان خود اضافه نماید.